Publikováno Napsat komentář

Jak správně dekovat koně

Koně s vlastní dekou

Vycházejme z toho, že koně jsou v zimě chráněni před podchladnutím svojí vlastní dekou, kterou jim obstarala matka Příroda. Je to kvalitní zimní srst.

Srst je deka, která může měnit svoji izolační schopnost, aniž by se kůň musel převléknout. Když dojde k podráždění chladových receptorů, stáhnou se drobné svaly provázející každý chlup a vzpřímí ho. Srst se zvedne a v ní zůstává zachycená větší vrstva vzduchu, která je onou tepelnou izolací koně. Samozřejmě za podmínky, že je srst suchá. Pokud by byla mokrá, bude naopak působit jako dokonalý tepelný vodič; plus pravděpodobnost, že mokrá srst bývá „zplihlá“ a zmizí z ní izolační vrstva vzduchu. Před vlhkem chrání tepelně izolační podsadu dlouhé pesíky a částečně i žíně, po nichž voda stéká jako po taškách střechy. Pokud je podsada navíc omaštěná kožním mazem, šance, že by namokla, se ještě více snižuje. Zvednutí srsti se velkou měrou řídí okolní teplotou: pokud je venku tepleji, srst si lehá, pokud chladněji, zvedá se a tím zvětšuje i vzduchovou vrstvu.

Koně si ale během zimy teplo také vyrábějí. Ve snaze najít dostatek potravy jsou celý den v pohybu – a svalová práce vyrábí dostatek tepla. Druhou teplárnou jsou koňská střeva, plná bakterií fermentujících živiny, především vlákninu; při tomto chemickém procesu také vzniká hodně tepla.

Nejlepší, co můžete udělat, je dopřát svému koni kvalitní zimní srst, hustou a promazanou, dlouhé a husté žíně, non-stop možnost pohybu (motivovat ho k pohybu třeba rozházením sena na mnoho míst výběhu) a neustálý přístup k senu. Tak se kůň zahřeje dostatečně na to, aby přečkal i pro nás, lidi kruté mrazy.

Dekovat, či nedekovat?

Tak dnes otázka nezní. Dnešním tématem je otázka: Jak dekovat správně, aby to vašemu koni přineslo požadovaný komfort.  Koně se dekují v různých situacích. Asi nejčastější případ budou ti, kteří jsou intenzivně ježděni i přes zimu. Rozhodnete-li se svého koně dekovat, připravte se na skutečnost, že budete potřebovat pro dodržení správných zásad dekování poměrně širokou škálu různých typů dek.

Máte-li v plánu se svým koněm pracovat i v zimním období, ale nechcete ho stříhat (např. tráví hodně času ve výběhu), je nezbytné začít s dekováním už začátkem podzimu – ideálně na přelomu září / října, kdy se teploty pohybují okolo 15° C. Jen důsledným a včasným zadekováním zabráníte tomu, aby koni narostla hustá zimní srst. Začít je dobré ideálně lehkou dekou bez podšívky a postupně s klesající teplotou (cca 10° C) vyměnit za deku s podšívkou. V případě, že pořídíte deku výběhovou a nepromokavou, můžete ji bez jakéhokoli problému použít také ve stáji. Druhou možností je mít deky dvě, lehkou plátěnou případně s tenkou podšívkou do stáje a půjde-li kůň do výběhu, tak ho převléknout do lehké výběhové. Aby tento způsob dekování byl efektivní, měl by kůň mít na sobě deku jak ve výběhu, tak ve stáji. Samozřejmě, že pokud koně před deštěm zavíráte, může jít do výběhu i v ryze stájové dece. Nicméně stájové deky jsou obecně vyráběny z méně pevných, měkčích a lehčích materiálů, než deky výběhové. Riziko potrhání deky, když se kůň válí, nebo zavadí ve výběhu o větev apod., je tudíž výrazně vyšší. Navíc nejsou materiály stájových dek voděodolné, takže v případě namočení (déšť, vyválení v kaluži, sněhu apod.) nasáknou vodu a kůň bude ve výběhu v mokré dece.

5368_11Teplota klesá k nule
Začne-li být větší zima s teplotami okolo 5° C–0° C (průběh listopadu) je vhodné začít používat lehké termodeky s gramáží do 200 g. Klesne-li teplota pod 0° C, nebo se vám bude zdát, že je koni zima (bude-li kůň pod dekou chladný, či se bude třást), použijte deku vyšší gramáže. Výběhové termodeky jsou dostupné v gramáži do 450 g, stájové termodeky do 500 g. U některých dek je možné navýšit teplotní komfort deky připnutím krčního dílu nebo připnutím poddeky. Samozřejmě již v průběhu výběru deky můžete volit standardní klasický střih, deku se zvýšeným krkem nebo deku s pevným/či odepínacím krčním dílem.

Výbava po práci
Samozřejmě budete potřebovat i průběhu celého roku odpocovací deku, ideálně alespoň dvě. V případě že se kůň při práci více zpotí, bude třeba deku vyměnit. Odpocovací deky se vyrábí ze slabšího/silnějšího fleecu, dvouvrstvého fleecu nebo dralonu.

Ostříhaný kůň

5360_11

Pokud váš kůň bude i přes zimu v pravidelné a intenzivní sportovní zátěži, je vhodné ho ostříhat. Kůň, který se zpotí v husté zimní srsti, velmi dlouho schne. Intenzivní práce je pro jeho metabolismus velmi náročná, protože koně se velmi snadno přehřívají. V tom případě si na zimu připravte jednu slabší stájovou deku –gramáž záleží podle toho, kdy a jak moc koně ostříháte. Můžete začít s lehkou dekou, s 50 g dekou, nebo budete-li stříhat například až koncem října a kůň bude oholený úplně, rovnou s dekou o gramáži 150 g. Další potřebnou dekou je alespoň jedna teplá stájová deka (ideálně dvě různých gramáží, minimálně 300 g). Budete také potřebovat jednu až dvě odpocovací deky. Chodí-li kůň během zimy do kolotoče, je možné odpocovací deku použít, ale měla by mít popruhy pod břichem, aby z koně nespadla. Pro udržení teplotního komfortu koně v terénu budete potřebovat bederku. Chodíte-li s koněm do terénu i ve větších mrazech, fleecová bederka nebude stačit, protože profoukne, lepší bude bederka nepromokavá, podšitá fleecem, nebo softshellová. Chodí-li váš ostříhaný kůň do výběhu, byť třeba jen na hodinu nebo dvě, je nezbytné, aby měl výběhovou deku, která neprofoukne a nepromokne. 

Rozhodně nezapomínejte, že v zimě je velmi brzo tma a chraňte svého koně i sebe reflexními prvky.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *